The Overlake School
Overlake
Last updated:
7/31/2018 10:51 pm
Calendar
Pages
Sign In
More
District Calendar
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
March
2015
Month
Week
Day
List
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
1
12:00a
Jazz Band to Moscow, ID
2
Day A
US Spring Sports begin
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
Bennett A
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Iezzi 8th grade homeroom survey
9:05a
Bennett Gola
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
10:30a
Bennett C
10:30a
C Block - Post APComp - Morgan
11:25a
D Block - AP Comp - Morgan
11:25a
D Block - Graphic - Troy
1:00p
E Block - IntroComp - Pridgeon
1:00p
Experiential Ed Meeting
2:00p
Color Hue test in MAC lab
3:30p
Baseball JV & Varsity Tryouts (MM#1)
3:30p
Diversity Committee
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Soccer Boys Tryouts (MM4)
3:30p
Tennis Girls JV & Varsity Practice (Turnouts)
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4)
3
Day B
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:25a
Zero Blk. Studio Art
8:10a
G Block - APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Wiley's HR
9:15a
MS Announcements
10:30a
MS ASB Club Meeting
10:30a
MS Study Hall Club
11:00a
Lifeskills First Aid/CPR
11:25a
5th Grade SAM
11:25a
7th grade SAM
12:20p
9th Grade SAM
1:00p
C Block - Post APComp - Morgan
1:55p
D Block - AP Comp - Morgan
1:55p
D Block - Graphic - Troy
2:00p
Diane Freytag
3:00p
Coding Class
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
Soccer Boys Tryouts
3:30p
Baseball JV & Varsity Tryouts (MM#1)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Tennis Girls JV & Varsity Practice (Turnouts)
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4)
6:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (MM3)
4
Day C
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
E Block - IntroComp - Pridgeon
8:10a
Language Classes
9:00a
C's Homeroom GOLA
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
10:25a
6th Grade Booktalks 3-3 Okubo
10:30a
6th Booktalks 3-3 Pan
10:30a
8th BG Advisory lunch Trip
10:30a
Arts meeting
10:30a
MS Study Hall
11:00a
G Block - APComp - Morgan
11:00a
Shannon - Stats Club - G Block
11:20a
Technology Lunch & Learn
12:15p
US ASB Lunch Meeting
3:20p
Dept Chairs
3:30p
Baseball JV & Varsity Tryouts (MM#1)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Soccer Boys Varsity & JV Practice (MM4)
3:30p
Tennis Girls JV & Varsity Practice (Turnouts)
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4)
5:30p
Alumni Committee Meeting
6:30p
5th grade girls puberty night
7:00p
ParentNet Grade 8
5
Day D
TBD
Basketball Boys Varsity WIAA State Tournament
TBD
Basketball Girls Varsity WIAA State Tournament
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
C Block - Post APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Philanthropy Board
9:05a
Wiley's HR
9:10a
5th grade gola
9:10a
5th grade homeroom computer time
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
D Block - AP Comp - Morgan
9:35a
D Block - Graphic - Troy
10:30a
8th Grade Registration Meeting
10:30a
MS Study Hall
11:00a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:00a
Ind. Design
11:25a
MS ATL Meeting
12:20p
10th Grade SAM
1:00p
G Block - APComp - Morgan
3:30p
Baseball JV Practice (MM#2)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Soccer Boys Varsity & JV Practice (MM4)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
6:00p
NWAIS Makerspace Movie Screening and Discussion
6:30p
5th grade boys puberty night
7:00p
ParentNet Grade 7
6
Basketball Boys Varsity WIAA State Tournament
Basketball Girls Varsity WIAA State Tournament
Day E
7:15a
Department Mtgs.
8:10a
7th Geography of Disease
8:10a
Language Classes
8:30a
Parent Snowshoe trip
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Jasper GOLA
9:05a
Student Debate
9:05a
Wiley's HR
9:15a
Hunt Homeroom
10:00a
7th Geography of Disease
10:00a
C Block - Post APComp - Morgan
10:00a
Lifeskills First Aid/CPR
10:00a
OAC Meeting
12:05p
7th Geography of Disease
12:05p
Wheeler 8th Grade Health
1:00p
D Block - AP Comp - Morgan
1:00p
D Block - Graphic - Troy
1:55p
E Block - IntroComp - Pridgeon
3:00p
Coding Class
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:30p
Baseball JV & Varsity Practice (MM#1)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Perrigo Park 2)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Perrigo Park 1)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
7
12:00a
Basketball Boys Varsity WIAA State Tournament
12:00a
Basketball Girls Varsity WIAA State Tournament
7:00a
Wilderness First Aid class
9:00a
Lacrosse Boys Varsity Practice
9:00a
Tennis Girls Varsity Practice
12:00p
Lacrosse Girls Varsity @ Rating Jamboree
12:00p
Mihata Gola
1:00p
Soccer Boys JV Practice
1:00p
Soccer Boys Varsity Practice
4:00p
Baseball JV & Varsity Practice (MM#1)
5:45p
Baseball JV Practice (MM#2)
8:00p
OLOT Dance
8:30p
OLOT
8
7:00a
Wilderness First Aid class
9
Day F
MS Spring Sports begin
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Hufstader Gola
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
7th Geography of Disease
9:35a
Business Club
9:35a
Newspaper Club
9:35a
Running with Sissors-US Club
10:30a
G Block - APComp - Morgan
10:30a
MS ASB Club Meetings
10:30a
MS Study Hall Club
11:25a
AP Japanese Field Trip
1:00p
Experiential Education Meeting
1:55p
C Block - Post APComp - Morgan
3:15p
Faculty Meeting
3:15p
MS Boys Ultimate Skills Assessment (F1)
3:15p
MS Girls Ultimate Skills Asessment (F1)
3:30p
Baseball JV Practice (MM#2)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (MM4)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM4)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:00p
Golf Girls Varsity Practice
4:00p
VG Tennis Meeting
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F1)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
10
Day G
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
D Block - AP Comp - Morgan
8:10a
D Block - Graphic - Troy
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Philanthropy Board Meeting
9:00a
Upper School Registration meeting
9:05a
Wiley's HR
9:15a
MS Announcements
9:35a
E Block - IntroComp - Pridgeon
9:35a
National Latin Exam
10:30a
8th Promotion Planning Meeting
11:20a
8th Grade Girls Soccer meeting for next year
11:20a
Bookwyrms Club
11:25a
G Block - APComp - Morgan
11:30a
Arts-Athletics Summit
12:20p
11th Grade SAM
3:00p
Coding Class
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
MS Girls & Boys Lacrosse Skills Assessment (F1)
3:15p
Staff Meeting
3:30p
Baseball JV & Varsity Practice (MM#1)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM4)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (MM3)
4:00p
Golf Girls Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Soccer Boys JV Practice
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
7:00p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
7:00p
Senior Night "Transition to College"
11
Day H
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
C Block - Post APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
8:15a
Review of Strategic Plan
9:00a
C's Homeroom GOLA
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
MIT Launch Club
9:35a
MS Writer's Syposium
9:35a
Newspaper Club
9:35a
Outreach Club
9:35a
US ASB H Day Club Meeting
9:45a
Adv Team Interview w/ Candidate 1
10:30a
D Block - AP Comp - Morgan
10:30a
D Block - Graphic - Troy
10:30a
MS Writer's Symposium 7th Gr. Wkshp
10:45a
Dev/Comm Staff Interview w/ Candidate 1
11:20a
Author lunch
11:20a
MS Boys & Girls Golf Uniform Distribution
11:20a
Technology Lunch & Learn
11:25a
6th Grade SAM
11:25a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:30a
MS Boys Lacrosse (JERSEY HANDOUT)
11:30a
Math Candidate
12:05p
MS Writer's Symposium 7th Gr. Wkshp
12:15p
US ASB Lunch Meeting
1:00p
Neal Shusterman signing
1:15p
Counseling w/Divisions Meetings
1:55p
G Block - APComp - Morgan
1:55p
MS Writer's Symposium 8th Gr. Wkshp
3:15p
MS Boys Gold Ultimate Practice (F1)
3:15p
MS Boys Ultimate Skills Assessment (F1)
3:15p
MS Girls Ultimate Skills Assessment (F4)
3:20p
Teaching and Learning Lab
3:30p
Baseball JV Practice (MM#2)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (MM4)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM4)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:00p
Golf Girls Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4)
5:00p
Avondale Park Meal
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
7:00p
US Curriculum Night
12
Day A
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
Language Classes
8:15a
PFSA Meeting
9:00a
Adv Team Interview w/ Candidate 2
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Upper School Registration meeting
9:05a
Soph/Senior Discussion
9:05a
Wiley's HR
9:10a
5th grade gola
9:10a
5th grade homeroom computer time
9:15a
Hunt Homeroom
10:00a
Dev/Comm Staff Interview w/ Candidate 2
10:30a
C Block - Post APComp - Morgan
11:20a
Hoot Staff Meeting
11:20a
MS Boys Baseball Uniform Distribution
11:25a
8th Grade SAM
11:25a
D Block - AP Comp - Morgan
11:25a
D Block - Graphic - Troy
11:35a
MS Girls Lacrosse Uniform Distribution
12:15p
Italy Trip MEETING
12:20p
12th Grade SAM
1:00p
5th Swimming to the REdmond Pool
1:00p
Bennett E
1:00p
E Block - IntroComp - Pridgeon
3:15p
Coding Class
3:15p
MS Girls & Boys Lacrosse Skills Assessment (F1) (JERSEY HANDOUT)
3:15p
MS Girls Ultimate Practice (F4)
3:30p
Baseball JV Practice (MM#1)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#2)
3:30p
Calendar Summit FY 2015/16
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Gold Ultimate Practice (RR)
3:30p
MS Boys Ultimate Practice (RR)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (MM3)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM3)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:00p
Golf Girls Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (MM4)
13
Day B
7:15a
Advisory Team Mtgs.
8:10a
G Block - APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
9:00a
Adv Team Interview w/ Candidate 3
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Jasper GOLA
9:05a
Senior Panel Discussion for 10th Grade
9:05a
Wiley's HR
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
Bennett A
10:00a
Dev/Comm Staff Interview w/ Candidate 3
10:30a
MS ASB Club Meetings
10:30a
MS Study Hall Club
11:25a
5th Grade SAM
12:00p
12th grade Advisors
12:20p
Bristol Team Lunch
1:00p
Bennett C
1:00p
C Block - Post APComp - Morgan
1:55p
Bennett D
1:55p
D Block - AP Comp - Morgan
1:55p
D Block - Graphic - Troy
3:00p
5th Grade ASB Social
3:00p
Coding Class
3:15p
MS Girls & Boys Lacrosse Practice
3:30p
Baseball JV Practice (MM#2)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Perrigo Park 2)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Perrigo Park 1)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (MM3)
5:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Grasslawn 1)
14
TBD
Lacrosse Boys Varsity @ Cavalier Invitational
8:15a
Girls Tennis to St. Mary's Food Bank
10:00a
Lacrosse Girls Varsity Practice
11:00a
MS Girls Lacrosse @ NES Doublecrosse (League Jamboree - MM #4)
12:00p
Baseball Varsity vs. Nooksack Valley (MM#2)
12:00p
MS Girls Lacrosse @ Lake Sammamish (League Jamboree - MM #4)
12:30p
MS Girls Lacrosse @ Snohomish (League Jamboree - MM #1)
2:00p
Soccer Varsity Boys vs. Lindbergh
2:30p
Baseball Varsity vs. Nooksack Valley (MM#2)
3:00p
Service Saturday #2-Northwest Harvest
4:30p
Bristol & Alumni
15
TBD
Lacrosse Boys Varsity @ Cavalier Invitational
16
Day C
TBD
Tennis JV Girls @ Seattle Academy
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
E Block - IntroComp - Pridgeon
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Okubo Homies GOLA
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
10:25a
6th Grade Booktalks 3-4 Okubo
10:30a
ARTS meeting
10:30a
MS Study Hall
10:30a
OFTA Meeting
11:00a
G Block - APComp - Morgan
11:00a
Shannon - Stats Club - G Block
11:30a
MS Boys Ultimate Uniform Distribution
12:15p
Blackburn Homeroom Lunch
12:15p
Writers Symposium Lunch with English Dept
1:00p
Writers' Symposium Breakout Session 1
1:55p
Writers' Symposium Breakout Session 2
3:15p
MS Boys Gold Ultimate Practice (F1)
3:15p
MS Boys Ultimate Practice (F1)
3:15p
MS Girls Ultimate Practice (F1)
3:30p
Baseball JV & Varsity Practice (MM#1)
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM4)
4:00p
Golf Girls Varsity Practice
4:00p
Tennis Varsity Girls vs. Seattle Academy
4:15p
Lacrosse Boys Varsity Practice - Game Footage review
4:30p
Soccer Boys JV Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F1)
5:00p
Basketball Program Banquet
5:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (MM4)
7:30p
Lacrosse Girls Varsity @ Lake Sammamish
7:30p
Writer's Symposium
17
St. Patrick's Day
Day D
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
Building & Grounds Meeting
8:00a
Parent College Advising
8:10a
C Block - Post APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Wiley's HR
9:15a
MS Announcements
9:35a
D Block - AP Comp - Morgan
9:35a
D Block - Graphic - Troy
10:30a
MS Study Hall
11:00a
Cultural Fair Budget Meeting
11:00a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:25a
7th Grade SAM
12:20p
Extra SAM
1:00p
Drama Meeting
1:00p
G Block - APComp - Morgan
3:00p
Coding Class
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice
3:30p
Baseball JV Practice (MM#2)
3:30p
Baseball Varsity vs. Seattle Christian (MM#1)
3:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (RR)
3:30p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Soccer Varsity Boys vs. Seattle Academy
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:00p
Golf Girls Varsity Practice
4:00p
Soccer JV Boys vs. Seattle Academy (MM4)
4:30p
Investment Committee
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4)
5:00p
Boys Basketball Banquet
5:00p
Parent College Advising
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:15p
Lacrosse Boys Varsity Practice
18
Day E
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
10th Advisors
8:10a
Language Classes
9:00a
C's Homeroom GOLA
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
US Announcements
9:05a
US Assembly; Choir Concert
9:15a
Hunt Homeroom
10:00a
C Block - Post APComp - Morgan
10:00a
Senior Brunch Planning
11:20a
MS ASB Lunch Meetings
11:20a
Technology Lunch & Learn
12:15p
12th grade Advisors
12:15p
US ASB Lunch Meeting
12:20p
Meeting (Eric, Wing, & Meghan)
1:00p
D Block - AP Comp - Morgan
1:00p
D Block - Graphic - Troy
1:55p
E Block - IntroComp - Pridgeon
3:15p
MS Boys & Girls Golf Team Picture (F4)
3:15p
MS Boys Gold Ultimate Practice (F1)
3:15p
MS Boys Green Ultimate Practice (F1)
3:15p
MS Boys White Ultimate Practice (F1)
3:15p
MS Girls Green Ultimate Practice (F4)
3:20p
MS Boys Baseball Team Picture (F4)
3:30p
Baseball JV & Varsity Practice (MM#2)
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM3)
3:30p
Soccer JV Boys @ University Prep
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Tennis Girls Varsity Team Picture (Tennis Courts)
3:45p
MS Girls White Ultimate @ Seattle Country Day
3:50p
MS Boys Green Ultimate Team Picture (F1)
3:50p
MS Boys White Ultimate Team Picture (F1)
4:00p
Golf Girls Varsity Practice
4:00p
MS Boys Gold Ultimate Team Picture (F1)
4:00p
Tennis Varsity Girls vs. Bush
4:05p
Lacrosse Boys Varsity Team Picture (F1)
4:20p
MS Girls Ultimate Green Team Picture (F4)
4:25p
Ultimate Girls Varsity Team Picture (F4)
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4)
5:00p
Baseball JV & Varsity Team Pictures (MM#2)
5:15p
Lacrosse Boys Varsity vs. West Seattle
5:15p
Lacrosse Boys Varsity vs. West Seattle
7:00p
Lacrosse Girls Varsity Practice (MM4)
19
Day F
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
Finance Committee
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Philanthropy Board
9:05a
Wiley's HR
9:10a
5th grade gola
9:10a
5th grade homeroom computer time
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
Business Club
9:35a
Film Club and Library Commons discussion
9:35a
Newspaper Club
9:35a
Running with Sissors-US Club
10:30a
G Block - APComp - Morgan
10:30a
MS Mythmania Club
10:30a
MS Study Hall Club
11:20a
Library Renovation --
11:20a
MS/US Focus Group
1:00p
8th SS B-block
1:55p
C Block - Post APComp - Morgan
3:15p
Coding Class
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice
3:15p
MS Girls Green Ultimate Practice (F1)
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:15p
MS Girls White Ultimate Team Picture (F4)
3:20p
Golf Girls Varsity Team Picture (F4)
3:25p
MS Girls Lacrosse Team Picture (F4)
3:30p
Baseball JV vs. Lake Washington (Marymoor #1)
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Gold Ultimate Practice (RR)
3:30p
MS Boys Green Ultimate Practice (RR)
3:30p
MS Boys Lacrosse Team Picture (F4)
3:30p
MS Boys White Ultimate Practice (RR)
3:30p
MS Girls White Ultimate Practice (RR)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Grasslawn 1)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Grasslawn 1)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Varsity Girls vs. Northwest (F1)
3:35p
Lacrosse Girls Varsity Team Picture (F4)
3:45p
Tennis Girls JV Team Picture (Tennis Courts)
4:00p
Baseball Varsity @ Charles Wright
4:00p
Golf Girls Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Soccer Boys JV Team Picture (Grasslawn 1)
4:35p
Soccer Boys Varsity Team Picture (Grasslawn 1)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:15p
Lacrosse Girls Varsity vs. Bellevue
6:30p
Admitted Student Reception
7:00p
ParentNet Grade 6
20
Day G
7:15a
AC/Faculty Collaboration
8:10a
8th SS D-block
8:10a
D Block - AP Comp - Morgan
8:10a
D Block - Graphic - Troy
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Jasper GOLA
9:05a
Wiley's HR
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
8th SS E-block
9:35a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:15a
Faculty/Staff Appreciation - Pasta & Salad Bar Luncheon
11:25a
G Block - APComp - Morgan
12:00p
Career Lunch 'n' Learn with Beth Randall
12:05p
8th SS G-block
1:00p
8th SS B-block
3:00p
Coding Class
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Baseball JV Practice (MM#1)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#2)
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Gym)
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
MS Boys Lacrosse Practice (Remond Ridge)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Perrigo Park 2)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:00p
Soccer Varsity Boys vs. Bush
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
MS Boys Baseball vs. Kirkland 1 (Kirkland Jr. High)
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice Perrigo park
4:30p
Ultimate Girls Varsity Team Bonding and Overnight
5:00p
Robotics Team end-of-season event
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:30p
Lacrosse Boys Varsity @ Franklin
21
12:00a
Ultimate Girls Varsity Team Bonding and Overnight
7:00a
Backcountry Skiing
9:00a
MS Boys Lacrosse Game vs. Sammamish / Interlake Black
11:00a
MS Girls Lacrosse @ Puyallup
11:00a
Ultimate Girls Varsity & MS Girls Ultimate Bonding/Scrimmage
1:00p
Baseball JV vs. Cle Elum @ Connell
1:00p
Baseball Varsity vs. Cle Elm @ Connell
3:00p
Baseball JV @ Connell
3:00p
Baseball Varsity @ Connell
5:00p
Italy Pre-Trip Potluck
22
8:00a
Snultimate Frisbee
23
Day H
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:45a
UW Math Day
8:10a
9th English C Lib Comp Lab JB
8:10a
C Block - Post APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
MIT Launch Club
9:35a
Newspaper Club
9:35a
Outreach Club
9:35a
US ASB H Day Club Meeting
10:30a
8th SS D-block
10:30a
9th English D Lib Comp Lab JB
10:30a
D Block - AP Comp - Morgan
10:30a
D Block - Graphic - Troy
11:25a
E Block - IntroComp - Pridgeon
12:00p
Lunch with Joe Neir
12:00p
Parent Lunch w/MS Head
12:00p
ner
12:05p
8th SS E-block
1:00p
9th English F Lib Comp Lab JB
1:00p
Candidate Skype
1:55p
8th SS G-block
1:55p
G Block - APComp - Morgan
3:15p
MS Boys Gold Ultimate Practice (F4)
3:15p
MS Girls Green Ultimate Practice (F4)
3:15p
MS Girls White Ultimate Practice (F4)
3:30p
Baseball JV Practice (MM#1)
3:30p
Baseball Varsity vs. King's (MM#2)
3:30p
Girls Varsity Golf
3:30p
Golf Varsity Girls vs. Seattle Academy
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Gym)
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
MS Boys Green Ultimate vs. Seattle Academy
3:30p
MS Boys White Ultimate vs. University Prep
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Girls Varsity @ Seattle Academy
3:30p
Ultimate Varsity Girls @ Seattle Academy
3:45p
Soccer Varsity Boys @ Bear Creek
4:00p
Soccer JV Boys vs. Bear Creek (MM#3)
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
5:00p
Lacrosse Girls Varsity Practice
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
24
Day A
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
Northlake High School Orchestra Festival
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Philanthropy Board Meeting
9:05a
Wiley's HR
9:15a
MS Announcements
9:35a
8th SS B-block
10:30a
9th English C Block
10:30a
C Block - Post APComp - Morgan
11:20a
6th Grade Boys' Group
11:25a
6th Grade SAM
11:25a
9th English D block
11:25a
D Block - AP Comp - Morgan
11:25a
D Block - Graphic - Troy
12:00p
Parent Lunch w/US Head & Dean of Students
12:05p
8th SS D-block
1:00p
5th Swimming to the REdmond Pool
1:00p
8th SS E-block
1:00p
E Block - IntroComp - Pridgeon
1:55p
9th English F Block
3:00p
Coding Class
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
MS Girls & Boys Lacrosse Practice
3:15p
Parent meeting/Gabriel
3:15p
Science interview
3:30p
Baseball JV Practice (MM#1)
3:30p
MS Boys Gold Ultimate vs. Northwest (RR)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:00p
Baseball Varsity @ Sultan
4:00p
Golf Girls Varsity Practice
4:00p
Soccer Boys JV Practice (classroom)
4:00p
Soccer Varsity Boys @ Eastside Prep
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
MS Boys Baseball vs. Kirkland 2 (Lee Johnson)
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
25
Day B
7:15a
Science Skype
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
8th SS G-block
8:10a
G Block - APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
9:00a
C's Homeroom GOLA
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
9:30a
7th grade class meeting
10:30a
MS Mythmania Club
10:30a
MS Study Hall Club
11:20a
MS ASB Lunch Meetings
11:25a
5th Grade SAM
11:30a
Cultural Fair Planning
12:05p
8th SS B-block
12:15p
PW Hiring Committee Meeting
12:15p
US ASB Lunch Meeting
1:00p
C Block--Baldwin English
1:00p
C Block - Post APComp - Morgan
1:55p
8th SS D-block
1:55p
D Block - AP Comp - Morgan
1:55p
D Block - Graphic - Troy
1:55p
F Block--Baldwin English
3:05p
Sew Beautiful Project Week Trip to Joann Fabrics
3:15p
MS Boys Green Ultimate Practice (RR)
3:15p
MS Boys White Ultimate Practice (RR)
3:15p
MS Girls Green Ultimate Practice (Gym + F4)
3:30p
Baseball JV & Varsity Practice (MM#1)
3:30p
MS Boys & Girls Golf vs. Bear Creek
3:30p
MS Boys Gold Ultimate Practice (RR)
3:30p
Tennis Varsity Girls @ Annie Wright
4:00p
Golf Girls Varsity Practice
4:00p
MS Girls White Ultimate vs. Lake Washington Girls School (MM #03)
4:00p
Soccer Boys JV Practice (gym)
4:00p
Tennis JV Girls vs. Annie Wright
4:30p
Soccer Boys Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Gym Conference Room)
5:00p
Ultimate Girls Varsity Practice (Gym)
5:15p
Lacrosse Girls Varsity vs. Issaquah
5:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (MM4)
6:30p
Board of Trustees Meeting
26
Day C
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:00a
Northlake Regional Concert Band Festival
8:10a
8th SS E-block
8:10a
E Block - IntroComp - Pridgeon
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Wiley's HR
9:10a
5th grade gola
9:10a
5th grade homeroom computer time
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
F Block--Baldwin English
10:30a
6th Booktalks 4-1
10:30a
ARTS meeting
10:30a
MS Study Hall
11:00a
G Block - APComp - Morgan
11:00a
Shannon - Stats Club - G Block
11:25a
8th Grade SAM
12:05p
8th SS G-block
1:55p
8th SS B-block
3:15p
Coding Class
3:15p
MS Boys Green Ultimate Practice (F4)
3:15p
MS Boys White Ultimate Practice (F4)
3:15p
MS Girls White Ultimate Practice (F4)
3:30p
Baseball JV vs. Sultan (Marymoor #2)
3:30p
Golf Varsity Girls @ Bear Creek
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Lacrosse Practice
3:30p
MS Girls Green Ultimate vs. Seattle Academy (F1)
3:30p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Soccer JV Boys @ Seattle Academy
3:30p
Soccer Varsity Boys @ Seattle Academy
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Varsity Girls vs. Eastside Prep
3:45p
MS Boys Gold Ultimate @ Seattle Academy
4:00p
Baseball Varsity @ Meridian HS
4:00p
Ultimate Varsity Girls vs. Eastside Prep (MM4)
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
MS Boys Baseball @ KirklandCas 1 (Lee Johnson)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:15p
Lacrosse Boys Varsity vs. Garfield
27
Day D
8:00a
C Block--Baldwin English
8:10a
C Block - Post APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Wiley's HR
9:15a
Hunt Homeroom
9:30a
D Block--Baldwin English
9:35a
D Block - AP Comp - Morgan
9:35a
D Block - Graphic - Troy
10:30a
MS Assembly; MS Choirs
11:00a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:20a
Hoot Staff Meeting
1:00p
G Block - APComp - Morgan
1:00p
PW Tech check
1:55p
F Block--Baldwin English
3:00p
Coding Class
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
MS Girls & Boys Lacrosse Practice
3:30p
Baseball JV Practice (MM#2)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
28
TBD
MS Boys Lacrosse Game @ Liberty White (To Be Rescheduled)
12:00p
Dogsledding Yellowstone
29
Dogsledding Yellowstone
12:00p
Women in the Wild
30
Project Week
Dogsledding Yellowstone
Women in the Wild
Zombie Apocalypse
8:00a
Building--Habitat for Humanity
8:00a
Community Care Project
8:00a
Field Science in the North Cascades
8:00a
Parkour
8:15a
Teatro Zinzanni
8:30a
Not Your Grandma's Cooking -Project Week
9:05a
US Announcements
9:30a
Rapid Prototyping/Lasers
11:15a
Follow that Food
11:30a
Science Skype
12:00p
Chamber Choir departs for Italy
12:00p
Exploring Utah
12:00p
Marine Biology
12:00p
Rapid Prototyping/Lasers
12:30p
Coffee and Culture
12:30p
PW - Baseball
2:15p
Public Citizen Project
3:15p
Science interview
31
Project Week
Building--Habitat for Humanity
Dogsledding Yellowstone
Exploring Utah
Field Science in the North Cascades
Women in the Wild
Zombie Apocalypse
8:00a
Community Care Project
8:00a
Parkour
8:15a
Teatro Zinzanni
8:30a
Coffee and Culture
9:00a
Ultimate Eco Challenge
9:05a
Wiley's HR
9:15a
MS Announcements
9:30a
Rapid Prototyping/Lasers
10:15a
Follow that Food
11:00a
Not Grandmother's Cooking
12:00p
Marine Biology
12:00p
Rapid Prototyping/Lasers
2:15p
Public Citizen Project
3:15p
FTC Robotics Meeting
1
Project Week
Building--Habitat for Humanity
Dogsledding Yellowstone
Exploring Utah
Field Science in the North Cascades
Women in the Wild
Zombie Apocalypse
7:30a
A River Runs Through It
7:30a
Marine Biology
8:00a
Follow that Food
8:00a
Parkour
8:15a
Teatro Zinzanni
9:00a
Ultimate Eco Challenge
9:05a
US Announcements
11:00a
Not Grandmother's Cooking
11:30a
Science Skype
12:00p
Coffee and Culture
12:00p
Community Care Project
12:00p
Not your Grandma's cooking Project week
12:00p
Rapid Prototyping/Lasers
12:00p
Rapid Prototyping/Lasers
12:15p
US ASB Lunch Meeting
2:15p
Public Citizen Project
2
Project Week
A River Runs Through It
Building--Habitat for Humanity
Dogsledding Yellowstone
Exploring Utah
Field Science in the North Cascades
Women in the Wild
Zombie Apocalypse
12:00a
Marine Biology
12:00a
Ultimate Eco Challenge
8:00a
Follow that Food
8:00a
Parkour
8:15a
Teatro Zinzanni
9:00a
Ultimate Eco Challenge
9:05a
Wiley's HR
9:10a
5th grade gola
9:10a
5th grade homeroom computer time
9:30a
Bennett PW
11:00a
Not Grandmother's Cooking
12:00p
Coffee and Culture
12:00p
Community Care Project
12:00p
Marine Biology
12:00p
Rapid Prototyping/Lasers
12:00p
Rapid Prototyping/Lasers
12:20p
10th Grade SAM
2:15p
Public Citizen Project
3
Project Week
Zombie Apocalypse
12:00a
A River Runs Through It
12:00a
Building--Habitat for Humanity
12:00a
Dogsledding Yellowstone
12:00a
Exploring Utah
12:00a
Field Science in the North Cascades
12:00a
Women in the Wild
8:00a
Follow that Food
8:00a
Parkour
8:15a
Teatro Zinzanni
8:30a
Marine Biology
8:30a
PW - Baseball
9:00a
Ultimate Eco Challenge
9:05a
Wiley's HR
12:00p
Coffee and Culture
12:00p
Community Care Project
12:00p
Marine Biology
12:00p
Rapid Prototyping/Lasers
12:00p
Rapid Prototyping/Lasers
2:15p
Public Citizen Project
3:15p
FTC Robotics Meeting
4