The Overlake School
Overlake
Last updated:
7/31/2018 10:51 pm
Calendar
Pages
Sign In
More
District Calendar
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
May
2015
Month
Week
Day
List
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
26
8:00a
Intro. to Mountaineering
27
Day G
6:30a
Italian group Victoria Clipper day trip
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
D Block - AP Comp - Morgan
8:10a
D Block - Graphic - Troy
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Hufstader GOLA
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:25a
G Block - APComp - Morgan
11:30a
ARTS meeting
12:00p
Parent Lunch w/MS Head
1:00p
Lifeskills - B block
3:15p
MS Boys White Ultimate Practice (F4)
3:30p
Baseball JV vs. Lake Washington (Marymoor #2)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
3:30p
Golf Varsity Girls vs. Bear Creek
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Gold Ultimate vs. Seattle Academy (Redmond Ridge)
3:30p
MS Boys Green Ultimate Practice (MM3)
3:30p
MS Boys Green Ultimate vs. Eastside Prep (MM #3)
3:30p
MS Girls Green Ultimate vs. Lake Washington Girls School (RR)
3:30p
MS Girls White Ultimate Practice (MM3)
3:30p
MS Girls White Ultimate vs. Eastside Prep (RR)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Perrigo Park 2)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Perrigo Park 1)
3:30p
Tennis JV Girls @ Annie Wright
4:00p
Tennis Varsity Girls vs. Annie Wright
4:00p
Ultimate Varsity Girls vs. Seattle Academy (F1)
4:30p
MS Boys Baseball @ Kirkland 2 (Kirkland Jr. High)
6:00p
Lacrosse Boys Varsity Practice
6:00p
Lacrosse Girls Varsity Practice
28
Day H
7:15a
Health/Lifeskills Candidate
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
C Block - Post APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
8:10a
Lifeskills - C block
8:30a
Italian group to Seattle Locations
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Philantrhopy Board Meeting
9:05a
Wiley's HR
9:15a
MS Announcements
9:35a
MIT Launch Club
9:35a
Newspaper Club
9:35a
Outreach Club
9:35a
US ASB H Day Club Meeting
9:50a
Health/Lifeskills Candidate
10:30a
D Block - AP Comp - Morgan
10:30a
D Block - Graphic - Troy
11:20a
Joanna Guiler Lunch
11:25a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:25a
Reflection exercise for advanced drama
11:30a
Learning Specialist Canidate Meet 'n' Greet
12:00p
Conference planning
12:00p
Yearbook Planning
12:15p
AP Pre-Administrative Meeting
1:00p
Search Team Interview with Learning Specialist Canidate
1:55p
G Block - APComp - Morgan
3:00p
Coding Class
3:00p
Strategic Plan Review Meeting with Parents
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
MS Girls & Boys Lacrosse Practice (F1 & F3)
3:30p
Baseball JV Practice (MM#1)
3:30p
Baseball Varsity vs. Bush (MM#2)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Girls Varsity @ Gig Harbor
3:30p
Soccer JV Boys @ University Prep
3:30p
Soccer Varsity Boys @ University Prep
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Perrigo Park 2)
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Volleyball Open Gym
5:00p
ITALY/Choir farewell gathering
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
7:30p
US Choirs Spring Concert
29
Day A
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
Language Classes
8:10a
Wheeler 8th grade Health A block
9:00a
C's Homeroom GOLA
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
10:15a
Italian group to Seatac
10:30a
C Block - Post APComp - Morgan
10:30a
Malone Meeting
11:20a
MS ASB Lunch Meetings
11:20a
Technology Lunch & Learn
11:25a
8th Grade SAM
11:25a
D Block - AP Comp - Morgan
11:25a
D Block - Graphic - Troy
12:00p
Family Meeting
12:15p
US ASB Lunch Meeting
1:00p
E Block - IntroComp - Pridgeon
3:15p
MS Boys Ultimate Practice (F3)
3:15p
MS Girls Ultimate Practice (Green only) (F1 & F3)
3:30p
Baseball JV Practice (Batting Cages/F3)
3:30p
Baseball Varsity @ Bush
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
MS Boys White Ultimate vs. Northwest
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Perrigo Park 2)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Perrigo Park 1)
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (WR)
3:45p
Tennis Varsity Girls @ Forest Ridge
4:00p
MS Girls White Ultimate @ Seattle Girls School
4:00p
Tennis JV Girls vs. Forest Ridge
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F1)
6:30p
Board of Trustees Meeting
7:30p
Jazz and Concert Bands Spring Concert
30
Day B
7:15a
Health/Lifeskills Candidate
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:00a
Blood Works Blood Drive
8:00a
Strategic Plan Review Meeting with Parents
8:10a
G Block - APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
8:30a
MS Choir Workshop
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Senior project meeting
9:05a
Wiley's HR
9:10a
5th grade gola
9:10a
5th grade homeroom computer time
9:15a
Hunt Homeroom
10:30a
MS Study Hall Club
10:30a
Mythmania Club
11:25a
5th Grade SAM
12:15p
AP Pre-Administrative Meeting
12:15p
Athletes for Kids
1:00p
5th Booktalks Mythology
1:00p
C Block - Post APComp - Morgan
1:55p
5th Booktalks Mythology
1:55p
D Block - AP Comp - Morgan
1:55p
D Block - Graphic - Troy
3:15p
Coding Class
3:15p
MS Girls Ultimate Practice (White only) (RR)
3:30p
Baseball JV Practice (MM#3)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Gold Ultimate Practice (RR)
3:30p
MS Boys Ultimate Practice (White only) (RR)
3:30p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Soccer Boys JV Practice (MM3)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Perrigo Park 2)
3:30p
Tennis Girls JV Practice (Redmond Town Center)
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (WR)
3:45p
MS Boys Green Ultimate @ Seattle Academy
3:45p
MS Girls Green Ultimate @ Seattle Academy
4:00p
Golf Varsity Girls Practice (WR)
4:00p
Lacrosse Girls Varsity vs. Ballard
4:00p
Ultimate Varsity Girls @ Eastside Prep (Marymoor #11)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
5:30p
MS Boys Lacrosse Game @ Bellevue White
6:00p
Strategic Plan Review Meeting with Parents
1
Day C
7:15a
AC/Faculty Collaboration
8:10a
E Block - IntroComp - Pridgeon
8:10a
Language Classes
9:00a
8th Grade Field Studies Meeting
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Jasper HR gola
9:05a
Wiley's HR
9:15a
Hunt Homeroom
9:30a
Finals testing
10:30a
6th Booktalks 4-3
10:30a
MS Green and Gold Theater Sports
10:30a
MS Study Hall
11:00a
G Block - APComp - Morgan
11:00a
Shannon - Stats Club - G Block
11:30a
Drama Meeting
1:55p
8th SS B-block
3:00p
Coding Class
3:00p
SET UP: Practice ACT Test
3:00p
Search Team Interview with Learning Specialist Canidate
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:30p
Baseball JV Practice (Overlake Cages)
3:30p
Baseball Varsity Practice (Overlake Cages)
3:30p
MS Boys Lacrosse Practice (F4)
3:30p
MS Girls Lacrosse Practice
3:45p
Tennis JV Girls @ Forest Ridge
4:00p
Soccer JV Boys vs. Northwest (PP)
4:00p
Soccer Varsity Boys vs. Northwest
4:00p
Tennis Varsity Girls vs. Forest Ridge
4:30p
MS Boys Baseball vs. Kirkland 1 (Kirkland Jr. High)
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Gym Classroom)
5:00p
5th Grade Music Night
5:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
5:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
6:00p
ArtsFEST
6:00p
Lacrosse Girls JV vs. Issaquah
2
8:00a
Ultimate Girls Varsity @ Seattle Invite
8:30a
Practice ACT Test
9:00a
MS Boys Lacrosse Game vs. Woodinville Green
9:00a
MS Girls Lacrosse @ Lake Sammamish Black (MM #7)
4:00p
Baseball Varsity vs. Charles Wright (MM#1)
4:00p
Uruguay Banquet
6:30p
Lacrosse Boys Varsity @ Garfield
3
8:00a
Ultimate Girls Varsity @ Seattle Invite
6:00p
Boys Basketball Open Gym
4
Day D
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
AP Environmental Science Exam
8:10a
C Block - Post APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
8:10a
Stefanie Thomas Presentation for 8th graders
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
9:30a
Finals testing
9:30a
Tech Mentor Candidate
9:35a
D Block - AP Comp - Morgan
9:35a
D Block - Graphic - Troy
10:30a
6th Grade Booktalks 3-3 Okubo
10:30a
MS Study Hall
11:00a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:30a
Tech Mentor Candidate
1:00p
G Block - APComp - Morgan
1:55p
Search Team Interview with Learning Specialist Canidate
2:30p
Tech Mentor Candidate
3:00p
Tech Mentor Candidate
3:15p
MS Boys Baseball vs. University Prep (RR)
3:30p
Baseball JV Practice (MM#2)
3:30p
Golf Varsity Girls @ Forest Ridge
3:30p
MS Boys Gold Ultimate vs. Northwest (RR)
3:30p
MS Girls Green Ultimate vs. D1 CTMSL Tourney (F1)
3:30p
MS Girls White Ultimate vs. University Prep (RR)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Perrigo Park 2)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Perrigo Park 1)
3:30p
Tennis JV Girls @ University Prep
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (WR)
3:45p
Baseball Varsity @ University Prep
3:45p
MS Boys & Girls Golf @ Bear Creek
4:00p
MS Boys Green Ultimate vs. Villa (MM #03)
4:00p
MS Boys White Ultimate vs. Northwest (MM #03)
4:00p
Tennis Varsity Girls vs. University Prep
4:00p
Ultimate Varsity Girls @ Northwest
5:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
7:00p
Lacrosse Girls Varsity @ Graham-Kapowsin
5
Day E
MS Service Day
MS Service Day - 21 Acres
MS Service Day Kenmore St. Vincent/North Helpline
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
AP Calculus Exam
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Discovery Hall
9:05a
Wiley's HR
9:30a
Finals testing
10:00a
C Block - Post APComp - Morgan
12:00p
AP English lunch 2 for B block
12:15p
Husted HR Lunch
1:00p
D Block - AP Comp - Morgan
1:00p
D Block - Graphic - Troy
1:55p
E Block - IntroComp - Pridgeon
3:00p
Coding Class
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
MS Girls & Boys Lacrosse Practice
3:30p
Baseball JV Practice (Overlake Cages)
3:30p
Baseball Varsity vs. Bellevue Christian (MM#1)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Soccer Boys JV Practice (MM3)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (F4)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (Tam O' Shanter)
4:00p
Lacrosse Boys Varsity vs. Seattle Prep
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F4 & Conf room)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
6:00p
Lacrosse Girls Varsity vs. Gig Harbor
7:00p
Lacrosse Girls Varsity Practice
6
Day F
7:00a
Reaccreditation Pre-Visit
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
AP English Lit Exam
8:00a
Reaccreditation Pre-Visit (Board)
8:00a
Self-Study
8:10a
Language Classes
9:00a
C's Homeroom GOLA
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
7th Grade Service Day Debrief
9:05a
8th Grad Service Day Debrief
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
9:30a
Finals testing
9:35a
Business Club
9:35a
Newspaper Club
9:35a
US ASB Officer Speeches
10:00a
Reaccreditation Pre-Visit (Self Study Chair)
10:30a
8th grade Civics Research
10:30a
G Block - APComp - Morgan
10:30a
MS Study Hall Club
10:30a
Mythmania Club
11:00a
Faculty/Staff Appreciation - End of Year Luncheon
11:20a
MS ASB Lunch Meeting
11:25a
6th Grade SAM
12:00p
OFTA Flower Basket Sale
12:00p
Yearbook Planning
12:15p
US ASB Lunch Meeting
1:00p
8th grade Civics Research
1:00p
Reaccreditation Pre-Visit (Admin)
1:55p
C Block - Post APComp - Morgan
3:00p
All School Meeting
3:15p
MS Boys White Ultimate Practice
3:15p
MS Girls Green Ultimate Practice (F3)
3:20p
Dept Chairs
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:30p
MS Boys Baseball vs. University Prep (Redmond Ridge)
3:30p
MS Boys Green Ultimate @ University Prep (Shoreline)
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F3)
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (WR)
3:45p
Soccer JV Boys @ Bear Creek
4:00p
JV Baseball @ Vashon
4:00p
JV Baseball @ Vashon
4:00p
JV Baseball @ Vashon
4:00p
MS Girls White Ultimate @ Lake Washington Girls School
4:00p
Soccer Varsity Boys vs. Bear Creek
4:00p
Tennis JV Girls @ Bear Creek
4:00p
Tennis Varsity Girls vs. Bear Creek
4:30p
MS Boys Gold Ultimate @ Villa
5:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
5:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
5:30p
MS Girls Lacrosse @ Queen Anne Quick Styx
7:00p
MS Information Night
7
Day G
TBD
Baseball Varsity ECL Tiebreaker (MM#1)
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
AP Computer Science Exam
8:00a
OFTA Flower Sale
8:10a
8th SS D-block
8:10a
D Block - AP Comp - Morgan
8:10a
D Block - Graphic - Troy
8:10a
Language Classes
9:00a
8th Grade Field Studies Meeting
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Philanthropy Board
9:05a
Wiley's HR
9:10a
5th grade gola
9:10a
5th grade homeroom computer time
9:15a
Hunt Homeroom
9:30a
Finals testing
9:35a
8th SS E-block
9:35a
E Block - IntroComp - Pridgeon
10:30a
8th SS G-block
11:20a
Hoot Staff Meeting
11:25a
G Block - APComp - Morgan
11:25a
Sugano AP Eng lunch
11:30a
Tech Mentor Candidate
12:00p
AP Exam
1:00p
8th SS B-block
2:00p
Tech Mentor Candidate
3:00p
Tech Mentor Candidate
3:15p
Coding Class
3:15p
MS Boys Gold Ultimate Practice (F4)
3:15p
MS Girls & Boys Ultimate Practice
3:20p
TALL Meeting
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
MS Boys & Girls Golf @ Seattle Academy
3:30p
MS Boys Green Ultimate @ D1 CTMSL Tourney (Delridge)
3:30p
MS Boys Lacrosse Practice (Redmond Ridge)
3:30p
MS Girls Green Ultimate @ University Prep (Dahl)
3:30p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Soccer Boys JV Post Season Party
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (WR)
4:00p
Lacrosse Girls Varsity vs. Seattle Prep
4:30p
Open Gym
4:30p
Soccer Boys Varsity Practice
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:30p
Ultimate Varsity Girls vs. University Prep (F1)
5:45p
Lacrosse Boys Varsity @ Nathan Hale
7:30p
Orchestra Spring Concert
8
Day H
Last Day for Seniors
TBD
Boys Soccer ECL Tie-Breaker
7:15a
Division Mtgs.
7:15a
MS Faculty Meeting
7:15a
US Faculty Meeting
8:00a
OFTA Flower Sale
8:10a
C Block - Post APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Okubo Homies GOLA
9:05a
Wiley's HR
9:15a
Hunt Homeroom
9:30a
Finals testing
9:35a
MIT Launch Club
9:35a
Newspaper Club
9:35a
US ASB H Day Club Meeting
10:00a
OAC Meeting
10:30a
D Block - AP Comp - Morgan
10:30a
D Block - Graphic - Troy
11:25a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:25a
TALL Lunch
11:30a
Course Materials Help Session for Faculty
1:00p
MS Boys & Girls Golf @ CTMSL Golf Tourney
1:00p
MS Field Day
1:00p
MS Field Day
1:00p
US Field Day
1:55p
G Block - APComp - Morgan
3:00p
Coding Class
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Baseball Varsity Practice (Overlake Cages)
3:30p
Diversity Committee
3:30p
MS Boys Baseball Practice (MM #02)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Perrigo Park 2)
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (F3)
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
6:00p
MS Boys Lacrosse Game vs. Eastside Catholic
6:00p
US Film Festival
9
TBD
Boys Soccer ECL Wildcard Playoff
9:30a
Math Placement Tests for Incoming Students
10:00a
Baseball Varsity @ Bi District Playoffs
10:00a
Lacrosse Girls Varsity vs. Lakeside @ State Tournament
11:45a
MS Girls Lacrosse vs. Lake Tapps
4:00p
MS Boys Lacrosse Game @ Mercer Island Maroon
9:00p
Junior/Senior Prom
10
12:00p
Varsity Boys Golf Practice (Bellevue Municipal)
6:00p
Boys Basketball Open Gym
11
Day A
TBD
Lacrosse Girls Varsity @ State Tournament
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
AP Biology (AM) and Physics (PM) Exam
8:00a
Bennett A
8:10a
Language Classes
8:10a
Tech Mentor Candidate
8:15a
Annual Fund Ambassador Training
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Graeme Somerville US Students
9:05a
US Announcements
9:10a
Renno HR gola
9:15a
Hunt Homeroom
10:30a
Bennett C
10:30a
C Block - Post APComp - Morgan
10:30a
Tech Mentor Candidate
10:30a
Tech Mentor Candidate
11:15a
Graeme Somerville MS Lunch
11:20a
MS Boys Green Ultimate Team Party
11:25a
D Block - AP Comp - Morgan
11:25a
D Block - Graphic - Troy
11:30a
Health/Lifeskills Candidate
12:00p
AP Exam
12:00p
Field Studies meeting
12:00p
Parent Lunch w/US Head & Dean of Students
12:05p
8th SS D-block
12:05p
Bennett D
12:15p
Graeme Somerville US Lunch
1:00p
8th SS E-block
1:00p
Bennett E
1:00p
E Block - IntroComp - Pridgeon
1:00p
Graeme Somerville Project Week Task
1:30p
Graeme Somerville Wrap-up Hiring Committe
1:55p
History - F Block
2:00p
Tech Mentor Candidate
3:00p
Tech Mentor Candidate
3:15p
MS Boys White Ultimate Practice (F4)
3:15p
MS Girls Green Ultimate Practice (F3)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#2)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
MS Boys & Girls Golf Practice / Team Party
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
MS Boys Gold Ultimate vs. Eastside Prep (RR)
3:30p
MS Boys Green Ultimate @ Northwest (Magnuson Park)
3:30p
MS Girls White Ultimate vs. Eastside Prep (RR)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Perrigo Park 1)
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (WR)
3:45p
Ultimate Varsity Girls vs. Bush (F1) (Senior Night)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:30p
Lacrosse Boys Varsity vs. Providence (F1)
7:00p
MS Bands/Choirs Spring Concert
12
Day B
TBD
Boys Soccer Bi-District Tournament
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
8th SS G-block
8:10a
G Block - APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
8:30a
Health/Lifeskills Candidate
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Philantrhopy Board Meeting
9:05a
Wiley's HR
9:15a
MS Announcements
9:30a
Choir Survey
10:30a
MS Study Hall Club
10:30a
Mythmania Club
11:25a
5th Grade SAM
12:00p
AC/Faculty Collaboration
12:00p
AP Exam
12:00p
FS Ambassador training
12:05p
8th SS B-block
12:20p
11th Grade SAM
1:00p
C Block - Post APComp - Morgan
1:00p
Health/Lifeskills Candidate
1:00p
History - C Block
1:30p
Volunteer Tea
1:55p
D Block - AP Comp - Morgan
1:55p
D Block - Graphic - Troy
3:00p
Coding Class
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:15p
Soccer Boys Varsity Practice (F4)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#2)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (Tam O' Shanter)
4:30p
Open Gym
5:00p
Avondale Park Meal
5:00p
MS Boys Lacrosse Game vs. Mt. Si White
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
7:00p
Lacrosse Boys Varsity Practice
7:00p
Lacrosse Girls Varsity Practice
13
Day C
TBD
Lacrosse Girls Varsity @ State Semifinals
TBD
Ultimate Varsity Girls @ ECL Tiebreaker
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
AP English Lang Exam
7:30a
Joey Pauley
8:10a
E Block - IntroComp - Pridgeon
8:10a
Health/Lifeskills Candidate
8:10a
Language Classes
9:00a
C's Homeroom GOLA
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Joey Pauley Meeting w/US Students
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
10:30a
6th Booktalks 4-4
10:30a
Arts meeting
10:30a
Health/Lifeskills Candidate
10:30a
Homeroom to Lunch
10:30a
MS Study Hall
11:00a
G Block - APComp - Morgan
11:00a
Shannon - Stats Club - G Block
11:15a
Joey Pauley Lunch w/MS Faculty
11:20a
MS ASB Lunch Meetings
11:20a
Project Week Candidate
11:20a
Technology Lunch & Learn
11:30a
MS Boys Gold Ultimate Team Party
11:30a
MS Girls White Ultimate Team Party
12:00p
Lifeskills/Health Candidate
12:15p
Joey Pauley Lunch/US Faculty
12:15p
US ASB Lunch Meeting
12:30p
AP Exams Break Down
1:00p
Joey Pauley Project Week Task
1:15p
Counseling w/Divisions Meetings
1:30p
Joey Pauley
3:15p
MS Boys Green Ultimate Practice (F3)
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#2)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
MS Boys & Girls Golf @ Forest Ridge/Annie Wright
3:30p
MS Boys Baseball @ University Prep
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Perrigo Park 2)
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (WR)
3:45p
MS Boys Gold Ultimate vs. Northwest
3:45p
MS Girls White Ultimate vs. Northwest
4:00p
Incoming Fifth Grade Social
4:00p
MS Girls Green Ultimate @ Seattle Girls School
5:00p
Final Avondale Park Meal
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (F1)
6:00p
Leadership Reception
14
Day D
TBD
Boys Soccer Bi-District Tournament
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
Finance Committee
8:00a
US Service Day
8:10a
C Block - Post APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
9:00a
8th Grade Field Studies Meeting
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Senior Advisors
9:05a
Wiley's HR
9:10a
5th grade gola
9:10a
5th grade homeroom computer time
9:15a
Hunt Homeroom
9:20a
12th grade Advisors
9:35a
D Block - AP Comp - Morgan
9:35a
D Block - Graphic - Troy
10:30a
MS Study Hall
11:00a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:25a
8th Grade SAM
11:30a
US Service Day Break-out Room
12:15p
Golf Varsity Boys @ ECL Tournament
12:20p
12th Grade SAM
12:45p
Golf Varsity Girls @ ECL Tournament
1:00p
G Block - APComp - Morgan
3:15p
Coding Class
3:15p
MS Boys Green Ultimate Practice (F3)
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:20p
TALL Meeting
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
3:30p
MS Boys White Ultimate vs. Northwest
3:30p
MS Girls Green Ultimate vs. Northwest
3:30p
MS Girls White Ultimate Practice (RR)
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (F2)
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (F3)
4:30p
Open Gym
4:45p
Soccer Boys Varsity Practice (F1)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
7:30p
MS Dance
15
No School for Students
NO SCHOOL FOR STUDENTS
TBD
Lacrosse Girls Varsity @ State Finals
TBD
Tennis Varsity Girls @ECL Tournament
TBD
Ultimate Varsity Girls @ ECL Wildcard
8:00a
Diablo Lake kayak trip
8:30a
Math Placement Test
9:05a
Wiley's HR
10:00a
ARTS MEETING
10:30a
8th Grade End of Year Party
12:00p
AP Exam
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:15p
Soccer Boys Varsity Practice (F1)
3:30p
Baseball Varsity Practice (Overlake Cages)
4:30p
MS Boys Baseball vs. MTYAA 1 (Lee Johnson)
5:15p
Lacrosse Boys Varsity Practice (F1)
6:30p
Uruguay Banquet
16
TBD
Tennis Varsity Girls @ECL Tournament
TBD
Varsity Boys Golf Practice (Useless Bay)
12:00a
Diablo Lake kayak trip
9:00a
MS Boys Lacrosse Game vs. Redmond Green
11:00a
MS Girls Lacrosse vs. Bellingham
12:30p
Baseball Varsity Bi District Tournament
1:00p
Lacrosse Boys Varsity vs. Penninsula HS (Field #1)
1:00p
MS Girls Lacrosse Team Party
3:00p
Boys Soccer Bi-District Tournament
3:30p
MS Girls Lacrosse vs. Seattle
6:00p
Boys Basketball Open Gym
17
18
Day E
TBD
Ultimate Varsity Girls @ SPSL Pigtail Playoff
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
Language Classes
8:15a
Annual Fund Ambassador Training
9:00a
8th Grade Field Studies Meeting
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Okubo Homies GOLA
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
9th Class Meetings
9:35a
10th Class Meeting
9:35a
11th Grade Class Meeting
10:00a
C Block - Post APComp - Morgan
10:00a
Golf Varsity Boys @ Bi-District Tournament
10:00a
Golf Varsity Girls @ Bi-District Tournament
10:30a
Bennett C
10:30a
OFTA Meeting
11:20a
MS Boys White Ultimate Team Party
11:20a
MS Girls Green Ultimate Team Party
11:30a
Cultural Fair Committee
12:00p
Class Survey
12:00p
Yearbook Planning
12:05p
Bennett A
12:30p
Diversity Candidate
1:00p
Bennett D
1:00p
D Block - AP Comp - Morgan
1:00p
D Block - Graphic - Troy
1:55p
Bennett E
1:55p
E Block - IntroComp - Pridgeon
2:30p
Diversity Candidate
3:00p
MS Boys Baseball vs. University Prep (RR)
3:00p
Spanish Candidate Skype
3:30p
Baseball Varsity Practice (Overlake Cages)
3:30p
MS Boys White Ultimate @ Villa
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (Perrigo Park 2)
4:00p
MS Girls Green Ultimate vs. Villa
6:00p
Lacrosse Boys Varsity Practice (F1)
7:30p
Thespians - Performance
19
8th gr. Field Studies
Day F
TBD
Ultimate Varsity Girls @ SPSL Pigtail Playoff
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
7:30a
Project Week Candidate
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Development Committee Meeting
9:00a
Project Week Candidate
9:05a
Wiley's HR
9:15a
MS Announcements
9:35a
Business Club
9:35a
Newspaper Club
9:35a
Running with Sissors-US Club
10:30a
G Block - APComp - Morgan
10:30a
MS Study Hall Club
10:30a
Mythmania Club
11:20a
Bookwyrms Club
11:20a
Project Week Candidate
11:25a
Small Group College Essay Workshop
11:45a
9th Grade Student Ambassador Party
12:05p
Bennett A
12:20p
9th Grade SAM
12:20p
Extra SAM
1:00p
Project Week Candidate
1:55p
Bennett C
1:55p
C Block - Post APComp - Morgan
3:00p
Coding Class
3:00p
Small Group College Essay Workshop
3:00p
Soccer Boys Varsity Practice (Gym Classroom)
3:00p
Spanish Candidate Skype
3:15p
FTC Robotics Meeting
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#1)
4:30p
Volleyball Open Gym
5:00p
Boys Soccer WIAA State Tournament vs. Connell
5:00p
Lacrosse Boys Varsity Practice (F1)
6:00p
Practice ACT Score Giveback Session
20
8th gr. Field Studies
Day G
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
Bennett D
8:10a
D Block - AP Comp - Morgan
8:10a
D Block - Graphic - Troy
8:10a
Language Classes
9:00a
C's Homeroom GOLA
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
9:30a
Campus Tour
9:35a
Bennett E
9:35a
E Block - IntroComp - Pridgeon
11:20a
MS ASB Lunch Meetings
11:20a
Technology Lunch & Learn
11:25a
6th Grade SAM
11:25a
6th Grade SAM
11:25a
G Block - APComp - Morgan
12:00p
7th Grade Human Rights Simulation
12:15p
US ASB Lunch Meeting
1:00p
Small Group College Essay Workshop
3:00p
Small Group College Essay Workshop
3:30p
Baseball Varsity Practice (MM#2)
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (WR)
5:15p
Lacrosse Boys Varsity Practice (F1)
21
8th gr. Field Studies
Day H
TBD
Tennis Varsity Girls @ Bi District Tournament
TBD
Ultimate Varsity Girls State Quarterfinals
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
C Block - Post APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
8:15a
PFSA Meeting
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Philanthropy Board
9:05a
Wiley's HR
9:10a
5th grade gola
9:10a
5th grade homeroom computer time
9:15a
Hunt Homeroom
9:35a
MIT Launch Club
9:35a
Newspaper Club
9:35a
Outreach Club
9:35a
US ASB H Day Club Meeting
10:30a
D Block - AP Comp - Morgan
10:30a
D Block - Graphic - Troy
10:30a
Small Group College Essay Workshop
11:00a
Fiesta
11:25a
E Block - IntroComp - Pridgeon
12:00p
7th Grade Human Rights Simulation
12:00p
US Girls Soccer Interest Meeting
12:20p
10th Grade SAM
1:55p
G Block - APComp - Morgan
1:55p
Small Group College Essay Workshop
3:15p
Coding Class
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (WR)
4:30p
Volleyball Open Gym
5:15p
Lacrosse Boys Varsity Practice (F1)
22
8th gr. Field Studies
Day A
TBD
Boys Soccer WIAA State Tournament
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Jasper HR gola
9:05a
Wiley's HR
9:15a
Hunt Homeroom
10:30a
C Block - Post APComp - Morgan
11:25a
D Block - AP Comp - Morgan
11:25a
D Block - Graphic - Troy
12:00p
6th grade math
12:15p
Spanish Candidate
12:45p
5th grade Travel Owl Museum
1:00p
E Block - IntroComp - Pridgeon
3:00p
Coding Class
3:00p
Math Placement Test
3:15p
FTC Robotics Meeting
5:30p
Lacrosse Boys Varsity @ State Tournament
23
TBD
Baseball WIAA State Regionals
TBD
Boys Soccer WIAA State Tournament
9:00a
Clifford Home Room
24
6:00p
Boys Basketball Open Gym
25
Memorial Day
SCHOOL HOLIDAY-MEMORIAL DAY
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
3:30p
Varsity Boys Golf Practice (WR)
26
Day B
TBD
Ultimate Varsity Girls State Semifinals
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
G Block - APComp - Morgan
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Wiley's HR
9:15a
MS Announcements
10:30a
Hufstader Footgolf
10:30a
MS Study Hall Club
10:30a
Mythmania Club
11:20a
8th Grade Girls Soccer Interest Meeting
11:20a
Cultural Fair signup
11:20a
Jessica Hanson
12:00p
6th grade math
12:00p
Yearbook Planning
12:15p
Outreach Club Meeting
1:00p
8th Booktalks
1:00p
C Block - Post APComp - Morgan
1:55p
8th Booktalks
1:55p
D Block - AP Comp - Morgan
1:55p
D Block - Graphic - Troy
3:00p
Math Placement Test
3:15p
FTC Robotics Meeting
4:30p
Volleyball Open Gym
6:30p
Board of Trustees Meeting
27
Day C
TBD
Golf Varsity Boys @ WIAA State Tournament
TBD
Golf Varsity Girls @ WIAA State Tournament
7:15a
PW Committee
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:10a
8th Booktalks
8:10a
E Block - IntroComp - Pridgeon
8:10a
Language Classes
8:15a
Meeting with 2015-16 GLRs
9:00a
C's Homeroom GOLA
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt Homeroom
10:30a
MS Preview of 5th/6th Play
11:00a
Fiesta
11:00a
G Block - APComp - Morgan
11:00a
Shannon - Stats Club - G Block
11:20a
Cultural Fair signup
11:20a
MS ASB Lunch Meetings
11:20a
Technology Lunch & Learn
11:25a
5th Grade SAM
11:25a
5th Grade SAM
12:15p
New Student Orientation planning
12:15p
Teacher Recommendation Training with College Counseling
12:15p
US ASB Lunch Meeting
1:55p
8th Booktalks
5:00p
Lacrosse Boys Varsity vs. Juanita (State Semifinals)
7:30p
US Sports Night
28
TBD
Golf Varsity Boys @ WIAA State Tournament
TBD
Golf Varsity Girls @ WIAA State Tournament
7:20a
Zero - Yearbook - Llanos
8:00a
Parent Ambassador Appreciation Breakfast
8:10a
Exam Prep Day
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:05a
Wiley's HR
9:10a
5th grade gola
9:10a
5th grade homeroom computer time
9:15a
Hunt Homeroom
11:10a
D Block - AP Comp - Morgan
11:20a
Cultural Fair signup
11:25a
8th Grade SAM
12:00p
Spanish Candidate
12:00p
Teacher Recommendation Training with College Counseling
12:15p
Athletes for Kids
12:20p
Silent Dance - Braxton Baker
1:30p
Choir 7/8 study hall
2:15p
G Block - APComp - Morgan
3:00p
5th grade end of year party
3:00p
6th Grade Party
3:00p
Math Placement Test
3:15p
All School Mtg for Faculty/Staff
3:15p
Coding Class
3:30p
Tennis Varsity Boys @ WIAA State Tournament
4:30p
Volleyball Open Gym
7:00p
Ben Smith/Sr Project Performance
7:00p
Ultimate Varsity Girls State Finals
29
Tennis Varsity Boys @ WIAA State Tournament
TBD
Baseball WIAA State Finals
TBD
Boys Soccer WIAA State Semi-Finals
TBD
Lacrosse Boys Varsity @ State Tournament
TBD
Tennis Varsity Girls @ WIAA State Tournament
8:10a
Exam Prep Day
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
9:00a
Hufstader GOLA
9:05a
Wiley's HR
9:15a
Hunt Homeroom
9:20a
Metzger- B Block
10:15a
Metzger - C Block
11:05a
Diversity Candidate
11:10a
D Block - AP Comp - Morgan
12:00p
Spanish Candidate
1:30p
Choir 7/8
2:00p
Finals Set-Up
2:15p
G Block - APComp - Morgan
7:30p
5th/6th Play
30
TBD
Baseball WIAA State Finals
TBD
Boys Soccer WIAA State Finals
TBD
Tennis Varsity Girls @ WIAA State Tournament
12:00a
Tennis Varsity Boys @ WIAA State Tournament
10:00a
Senior Brunch
12:00p
Cross Country Camp Shopping Trip
2:30p
5th/6th Play
3:30p
MS Cast Party
6:00p
Boys Basketball Open Gym
31
TBD
Lacrosse Boys Varsity @ State Finals
1
1/2 Day for students
Senior Project Presentations
Senior projects
6:30a
No outside events on Overlake Campus
8:00a
1/2 Day for Students
8:10a
Final Exams
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
1:00p
5th grade parent rep meeting
1:00p
Boys Basketball Summer Tryouts
2
1/2 Day for students
Senior Project Presentations
Senior projects
6:30a
No outside events on Overlake Campus
7:30a
Building & Grounds Meeting
8:00a
1/2 Day for Students
8:10a
Final Exams
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
12:00p
Impact Testing
12:00p
PW Presentations
1:00p
Boys Basketball Summer Tryouts
3:00p
Math Placement Test
7:00p
Overlake Fund Ambassador Training
3
1/2 Day for students
Senior Project Presentations
senior projects
6:30a
No outside events on Overlake Campus
8:00a
1/2 Day for Students
8:10a
Final Exams
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
10:30a
Graduation Meeting
11:45a
Homeroom to Lunch
4
1/2 Day for students
Senior Project Presentations
Senior projects
6:30a
No outside events on Overlake Campus
8:00a
1/2 Day for Students
8:10a
Final Exams
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
10:00a
8th Grade Promotion Rehearsal
10:30a
Impact testing
10:30a
Wall 10th grade homeroom to Pancake House
12:00p
5th grade end of year partt
12:00p
Finals Breakdown/ Graduation set-up
1:00p
Basketball Practice
7:00p
8th Grade Promotion
8:30p
8th Grade Reception
5
1/2 Day for Students
Last Day of School
1/2 Day for students
12:00a
Finals Breakdown/ Graduation set-up
6:30a
No outside events on Overlake Campus
8:00a
1/2 Day for Students- Last Day of School
8:00a
Prep Trip - Cross Country
8:10a
Language Classes
9:00a
Clifford Home Room
10:00a
OAC Meeting
10:55a
Graduation Rehearsal for Seniors
11:30a
Closing Ceremony Assembly
1:00p
F/S End of Year Party
4:00p
5th Annual Alumni Summer Tip Off Game
6
6:30a
No outside events on Overlake Campus
8:00a
Prep Trip - Cross Country